Proběhl  ZÁKLADNÍ BRANNÝ VÝCVIK - BRANNÝ DEN PRVNÍ POMOC

11.06.2023

Dne 11.6.2023 proběhl  v rámci  projektu ZÁKLADNÍ BRANNÝ VÝCVIK 2023 první branný den. Akce byla zaměřena na nácvik první pomoci a seznámení s psychologickou stránkou krizových situací. Výcvik se uskutečnil pro členy střeleckého oddílu SPECIÁLNÍ PŘÍPRAVA pod  TJ Slovan Vsetín, z.s. ve spolkovém areálu ve Vsetíně na Dolní Jasence.  

Projekt  je finančně podpořen prostředky z  Ministerstva obrany České republiky  z programu Podpora branně-sportovních a technických aktivit obyvatelstva.   

Pod vedením profesionálního zdravotnického záchranáře Jakuba Cagaše Dis.  proběhl  výcvik  zaměřený na laickou zdravotnickou první pomoc. Členové našeho střeleckého oddílu se seznámili s prvotními úkony na místě, kde ke zranění došlo.  Prvním  pravidlem první pomoci je zajištění vlastní bezpečnosti při ošetření  zraněného.  Kurz byl dále  především věnován  nácviku úkonů základní kardiopulmonální resuscitace,  ošetření masivního krvácení včetně střelného poranění a  protišokovým opatřením.

Účastníci kurzu se seznámili s použitím AED DEFIBRILÁTORU.  Dále prošli tréninkem zastavení masového krvácení prostřednictvím běžného tlakového obvazu či speciálního izraelského obvazu. Tématem výcviku bylo i použití  moderních prostředků k zastavení krvácení jako je  zaškrcovadlo typu  turniket  či SWAT. Účastníci akce si vyzkoušeli i ošetření  střelného poranění  kompresní gázou či speciální vojenskou hemostatickou gázou CELOX RAPID.  K dispozici byly pro účastníky akce k nahlédnutí příklady osobních lékárniček  včetně plně vybaveného  vojenského  IFAK. 

Akce byla zakončena přednáškou psycholožky Mgr. et Mgr. Evy Martinákové  zaměřenou na psychické zvládání krizových situací , bystander effect  a  možnosti psychologické přípravy na krizové situace.